Türkiye’de sporun hali

0
14

Ülkemizde neden spor dalı olarak sadece futbol gereken ilgiyi ve önemi alıyor. Bunu hiç anlayabilmiş değilim. Aslına bakarsanız benim için basketbol daha önde geliyor. Hani bazılarınız sen bayansın futboldan ne kadar anlayabilirsin gayet normal gibi yorumlar yapabilirsiniz. Ancak bayanlıkla veya erkeklikle pek alakalı olduğunu düşünmüyorum.

Neden mi ? Aslında çok basit. Türkiye’de kulüpler daha futbol harici branşlara yatırım yapmayı sevmiyorlar. Taraftarların ve kulüplerin tek ilgilendiği spor dalı futbol gözüyle bakılıyor. Fenerbahçe’nin son yıllarda basketbolda aldığı başarıları gururla takip ediyoruz. Ancak son Fikret Orman’ın Eurolig hakkında düşünceleri olsun ( haksızda sayılmaz Fikret Orman’ın aslında konuşmasında ortada büyük bir pasta var, kulüpler büyük harcamalar yapıyor ancak başarılı olan kulüplere komik rakamlarda ödemeler yapılıyor. Haksız paylaşımdan yana sıkıntılarını anlatmıştı. ) Galatasaray kulübünün basketbolda küçülme kararı alması gibi durumlar yaşandı.

Bakıyorsunuz Beşiktaş olsun Galatasaray olsun milyonlarca taraftarı olan ve Türkiye’nin en büyük kulüpleri. Ancak basketbola yatırımı düşürüp hocasıyla yolları ayırabiliyor. Veya kaliteli futbolcu alımı yapmıyor. Tabi ki bunda Fikret Orman’ın anlattığı gibi haksız bir dağılım olduğu aşikar. Hadi Euroligi geçelim kendi ligimize bakalım. Sanki bizim ligimizde çok mu farklı. Sonuç olarak Türkiye’de hayat futbol başka bir spor dalının ilgi görmesi neredeyse imkansız.

Aslında spor en çok rağbet gören spor dalı diyoruz ama Almanya’ya bakıyorsunuz 3.lig maçı var hatta amatör lig maçları görüyorsunuz stadlarda 30 bin 40 bin kişi. Bizim 40 bin kişiyi stadda görmemiz için ancak Fenerbahçe Galatasaray veya Beşiktaş maçları olması lazım. Yani derbi maçları hariç bu rakamları stadlarda görmek imkansız. Eeee peki nasıl oluyor da biz futbolu seviyoruz? Almanya da İngiltere de İspanya da bir çok ülkede maçları binlerce kişi izlerken zaten Anadolu kulüplerinin kendi aralarında yaptığı maçlardan hiç bahsetmiyorum. Onları onlarca kişi izliyor. Ancak Almanya’da oynanan bir 3. lig karşılaşması 30 bin kişi izleyebiliyor. Buradan da ne sonuç çıkıyor, Türkiye’de her şey başarı odaklı. Başarılı olursan taraftar seni gelip izliyor.

O yüzdendir ki, kimse bizim ülkemizde futbol harici bir spor dalına sıcak bakmıyor. Biz farklı bir milletiz öyle farklı şeyleri pek sevmeyiz. Spor olsun, eh ucundan kıyısından bir başarıda oldu mu değmeyin keyfimize.

Gerçekten çok yazık…

 

Hande KAYA

h.kaya@kartalnews.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here