Sudan milletvekili Fudeyl: Sevakin adaanlar ABD ve Rusya da..du

0
9

Abdurrahman Fudeyl, Sudan Parlamentosunda Muhalif Islah el-An Partisi milletvekili Dr. Abdurrahman Fudeyl, “Sudan geçmişte uzun bir müddet beraber bulunddunuz” diyen ABD, Rusya ve diğer ülkeler Sudan Türkiye’yi tercih etti. ”dedi.

Başkan yardımcısı Fuat Oktay’ın dün sona eren Hartum temasları ve yansımaları ülkedeki gazeteci ve milletvekillerine katıldı.

Sudan Parlamentosunda Muhalif Islah el-An Partisi milletvekili Dr. Abdurrahman Fudeyl, Türkiye ile Sudan ilişkilerini stratejik ve uygun olarak nitelendirdi.

Fudeyl, Sudan’ın İngilizlere karşı Osmanlıların yanında yer aldığını içeren Darfur’daki İngilizlere karşı Halife’ye olan sonuna kadar destek ettiğini söyledi.

Sudan’ın coğrafyadaki potansiyeli ile altlık çizilen milletvekili Fudeyl, Sudan’ın Kızıldeniz’de en uzun sahili olanlardan birinin olduğu ve bir arada bulundurarak bulundular.

Fudeyl, suçluluk sorununu içeren Sudan’ın Kızıldeniz’de yüzlerce kişi tarafından değerlendirilemediğini, bu alanelerin askeri ve sudan’ın yanı sıra Sudan’ın hem de Afrika’nın Güven için önem arz ettiğini vurguladı.

SEVAKİN ADASI MESELESİ

Sudan’ın güvenliğiyle ilgili olduğu gibi, bu türün de facebook’ta tahliye edilmesine rağmen, bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor.

Fudeyl, “Sudan geçmişte uzun bir müddet beraber yürüdüğü için Türkistanca çok yakın olmak üzere işbirliğine giriyor. ABD, Rusya ve diğer ülkeler de bu stratejik ancak Sudan Türkiye’yi tercih etti.” dedi.

TÜRK ASILLI KADIN MİLLETVEKİLİ

“Türkiye-Sudan yakınlaşmasını bütün güçümle destekliyorum.” Milli Kongre Partisi Türk milliyetçiliği Milletvekili Abla Mehdi Abdulmunim, Sudan’ın kaynakları çok başarılı bir ülke oldu.

Abdulmunim, “Türkiye ile işbir siyasi ve ekonomik yakınlaşma doğru olana atılıyor ve Türkiye çok doğru bir tercihtir. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra yakınlaştırmayı da sağlamamız gerekir.” ifadelerini kullandı.

Koalisyon ortaklarından Ribat el Kavmi Partisi Milletvekili Salih Yahya Girra, Türkiye’nin büyük bir bölge ülkesi için kendileriyle İslam, ekonomi ve kalkınmayı temsil etti.

“Üçüncü dünya dünyaları Türkiye’yi, yükselen, doğmak ve doğruları bir yerde görmek ve görmek için.” Girita, Sudanlıların Türkiye ile yakınlaşmadan son derece doymuş ve ilişkilerin daha da ileri gitmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

“BU ORTAKLIKTAN RAHATSIZ OLAN KESİMLERİN OLMASI GAYET NORMAL”

Sudanlı gazeteci Muhammed Osman er-Radı, Hartum ve Ankara’da son aşamadaki yakınlaşmanın, ilişkilerin geleceği hakkında bir atlama tahtası kadar yorumlanabileceğini ifade etti.

Erdoğan’ın geçen yıl düzenlediği sudan’a göre düzenlenmiştir ve ekonomik ve resmi ilişkilere yeni bir boyut kazandırdığını söyleyen Başkan Yardımcısı Fuad Oktay’ın ziyaretçiliği tamamlandığını söyledi.

Türkiye-Sudan yakınlaşması ülkedeki siyasi parti mensupları ve kamuoyunda toplumsal tabloda bulunan Sudanlı gazeteci Radı İsyan cevap verdi:

“Bu büyüklükteki Bir yakınlaşma ettik ortaklıktan rahatsız Olan kesimlerin Olması gayet normaldir. Eleştiriler resmi ağızlardan, muhalefet parti Temsilcileri Veya gazetelerden Değil sadece sadece sosyal medyadaki Bazi şahıslar Tarafından Yapılan kısık sesli serzenişler Şeklinde.” dedi.

AA