Rıdvan Dilmen’den Riekerink’e eleştiri

0
18

Beşiktaş Galatasaray derbisinin sona ermesinden sonra ünlü spor yorumcusu Rıdvan Dilmen NTV Spor’da katıdığı spor programında maç hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Rıdvan Dilmen konuşmasında, ben karakter olarak oyuncuları göstermiş olduğu yeteneklerinden dolayı zaman zaman kutlamasını seven biriyim. Çoğu zaman antrenörlere eleştirilerde bulunmam ancak iki takımın antrenörüne baktığınız zaman 1’er puana razı oldular. Galatasaray ilk yarıda 2-0 önde tamamlamış, 2. yarı bakıyorsunuz kaleye gitmiyor. Pas yapamıyor zorlanıyorlar, ya çok yoruldular yada vücutları gitmedi. Sneijder geri dönmüyor Selçuk dediğim gibi çok yoruldu geri gelemedi. Özellikle 55. dakikadan sonra Selçuk sakatlandı sandım. Kayserispor karşısında gol atmış ve bu maç içerisinde önemli işler yapan Yasin oyundan çıkınca göz göre göre Galatasaray maçı vermeye gidiyor dedim. Mükemmel oynayan bir takım bir anda kayboldu ve oyuncu değişikliği yapılırken takım gol yedi.

Beşiktaş takımına baktığınız zaman alışagelmiş gir futbol oynarlar ancak ilk yarı kaleye gidemediklerini gördük. Beşiktaş Şampiyonlar Ligi haricinde bütün maçlarına ofansif oynamak için çıkması gerekiyor. Evinde oynuyorsun ve belli bir alışkanlığa sahip bir takımsın. Ancak her şeye rağmen Galatasaray gibi bir takıma karşı 2-0 geriye düştükten sonra 2-2’yi yakalamakta gerçekten önemli bir iş. Beşiktaş olağanüstü maçlar haricinde orta sahada Oğuzhan ve gösterdiği performansa göre Atiba oynar. Onların önünde de Talisca oynar. İlk yarıya bakıyorsunuz Beşiktaş’ın pozisyonları neredeyse hiç yoktu.

Talisca’nın forvet arkası oynaması zor demiyorum. Şenol Güneş’e baktığınız zaman ofansif orta saha olgusunu Türkiye’ye getiren adam olarak görürsünüz. Trabzonspor zamanında Colman ve Selçuk ile başlayan akım, Bursaspor zamanında Beluschi ve Ozan ile devam ettiğini görürsünüz. Şimdiki olaya baktığınız zaman Beşiktaş’ın en belirgin özelliği rakibi dar alana sıkıştıran özelliğidir. Ancak o bölgede Oğuzhan oynadığı zaman birşeyler söylemek isterim. Talisca’ya bakıyorsunuz hiç orta saha bölgesine gelmiyor. Bu durumun Şenol Güneş’in kafasını karıştırdığını düşünüyorum. Bu maçtan sonra hoca düşünüp Rizespor maçında Oğuzhan ile başlayacak. Atiba’yı da dinlendirecektir. Atiba hiçbir zaman ikili orta saha oyuncusu değil olamaz. Geçen seneki Atiba’dan eser olmadığını görüyorsunuz.

GALATASARAY’DA RİKERİNK GÖZ GÖRE GÖRE MAÇTA PUAN VERDİ

Galatasaray cephesine bakacak olursak ilk yarıyı 2-0 tamamlayan bir takım var. Ancak Jan Olde Riekerink göz göre göre puan verdi. Gökhan Gönül’e bakıyorsunuz kötü gününde, Caner Erkin deseniz birşeyler yapmaya çalışıyor ancak yeterli değil. Quaresma’ya bakıyorsunuz ilk yarı neredeyse sahada yoktu. Böyle bir Beşiktaş’ı yakalamışken ve ilk yarı 2-0 öne geçmişken bu maçı berabere bitirmek inanılır gibi değil. Beşiktaş Galatasaray derbisini izlemeyen biri maçın 2-0 olduğunu duysa sevinir ve maçın böyle biteceğini düşünür. Ancak maçı izleyen Galatasaray’lar maç içerisinde hiçbir zaman rahat olamadılar. Galatasaray ilk yarı 2-0 tamamlamış ikinci yarıya bakıyorsunuz Galatasaray’ın pozisyonu yok. Galatasaray çok kolay şekilde kazanabileceği bir maçtan berabere ayrılarak 2 puan kaybetmiştir. Beşiktaş’ın hocası hatasından dönerek maçın çevrilmesini sağladı. Hocaların hataları haricinde oyunculara baktığınızda hepsi keyifliydi. Eren Derdiyok çok çalıştı golünüde attı ancak çok yoruldu. Sneijder ve Selçuk’a bakıyorsunuz hiç gitmiyor işlemiyorlar. Galatasaray ikinci yarı iki tane oyuncu değişikliği yapıp maça devam etseydi büyük ihtimal bu maçtan galip olarak ayrılırdı. Riekerink’in maçta uyuması nedeniyle maç bu hale geldi” ifadelerini kullandı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here