Pleksi sanayi ve imalat sektöründe kullanılan birçok farklı malzemeden birisidir. Bu malzemeler şekilleri ve özellikleri itibariyle büyük farklılık gösterebiliyor. Bununla beraber de kullanım alanları farklılık arz edebiliyor. Son dönemlerin revaçta olan ürünlerinden ve artık kullanımını daha sık görmüş olduğumuz pleksiglas ürünleri gerek sanayi sektöründe gerekse de imalatta sıklıkla kullanılıyor. İnsanlar söz konusu olan bu ürünü daha çok cam ürünlerinin kullanımı yerine tercih ediyor ve kullanıyor. Çünkü cama göre çok daha farklı ve tercih edilebilir özelliklere sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Evlerde iş yerlerinde ve hatta tasarımlarda çok sık görülmeye başlanan bu ürünü daha yakından tanımak ve hayatımızda daha fazla kullanmak gerekebilir.

Pleksi Ürünleri

Pleksi ürünlerinin neredeyse bütün sektörlerde sıklıkla kullanıldığını ve büyük verim alındığını artık bilmeyen yok. Bu nedenle de her geçen gün daha fazla tercih ediliyor ve kullanılıyor. Camın kullanıldığı her yerde kullanılabilen ve sahip olduğu özellikler ile de ihtiyaçları karşılayabilen bu ürünün sahip olduğu belli başlı özellikler vardır.

Pleksi Ürünleri
Pleksi Ürünleri

Bu özellikler;

  • Işık geçirgenliğinin yüksek olması,
  • Oldukça dayanıklı bir ürün olması,
  • Isı geçirgenliğinin de en az ısı kadar yüksek olması,
  • Kolay şekillenebilir ve hafif olması gibi daha sayılabilecek birçok özelliğe sahip olan bu ürünleri evlerde ve iş yerlerinde kullanılırken görmek artık çok doğal karşılanıyor.

İnsanların söz konusu olan bu ürünü bu kadar fazla tercih etmelerinde yukarıda sayılan özelliklerin payı yüksektir.

Pleksiglas ile Rengarenk Ürünler

Pleksiglas ürünlerinin ışık geçirgenliği oldukça yüksek olduğu için birçok farklı renkte olabiliyor. Hafif olmasının vermiş olduğu bir artı olarak da günümüzde bu ürünleri birçok farklı renkte kullanılırken görebiliriz. Bu tamamen kullanıcının tercihine kalmış bir durum olup kullanım yerine göre de değişkenlik gösterebilen bir unsurdur.

Pleksiglas ile Rengarenk Ürünler
Pleksiglas ile Rengarenk Ürünler

Örneğin merdivenlerde kullanılmaya karar verilen bu pleksi ürünlerinin hangi renkte olacağı veya sahip olduğu renk ile evi tamamlaması tamamen tercih eden insanın verebileceği bir karardır. Ancak rahatlıkla söz konusu olan bu pleksi ürünlerinin birçok farklı ve ilgi çekici renge sahip olduğu söylenebilir. Birçok bu renklerin canlılığından hoşlanıyor ve kullanıyor.

Pleksiglas Kullanım Yerleri Nerelerdir?

Pleksiglas ürünlerinin kullanım alanlarına dikkat edildiğinde büyük bir genişlik ile karşılaşılabilir. Bu da ürünün sahip olduğu ve ulaşabildiği geniş kitle tarafından ne kadar fazla tercih edildiğini ve kullanıldığını gösteriyor. Örneğin evinizin mutfağında bulunan ve çok sevdiğiniz mutfak masasının ayakları için söz konusu bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Pleksiglas Kullanım Yerleri Nerelerdir?
Pleksiglas Kullanım Yerleri Nerelerdir?

Yine bunun yanında sahip olduğu kullanım alanları arasında;

  • Dekorasyon ve iç mimari,
  • Banyo ve mutfak aksesuarları için,
  • Ev veya iş yeri mobilyaları,
  • Merdivenler için,
  • Hediyelik eşya ve takı gibi kullanım alanları örnek olarak verilebilir.

Dikkat edildiği vakit söz konusu bu pleksi ürünlerinin daha çok tasarım için kullanıldığı rahatlıkla söylenebilir. Bu da insanların bu ürünün güzelliğine ve estetikliğine tam not verdiğini rahatlıkla söyleyebilir.

Pleksiglas Ham Maddesinin Sahip Olduğu Özellikler

Pleksi ürününün imalat aşamasında sahip olduğu ve tercih edilmesinde büyük bir payı olan özellikleri vardır. Bu özellikler pleksi ürünün kullanım alanlarının her geçen gün artmasına neden oluyor. Örneğin pleksi ürünlerinin cama göre ışık geçirgenliği %92 daha yüksektir. Yine bunun yanında cama göre ısıyı %20 daha az geçirir.

Pleksiglas Ham Maddesinin Sahip Olduğu Özellikler
Pleksiglas Ham Maddesinin Sahip Olduğu Özellikler

Tüm bu özelliklerinin yanında plastik benzeri bir ürün olduğu için sivri kenarlı değildir. Dolayısıyla da yaralanmalara neden olmaz. Pleksi ürünleri her iklim şartına dayanıklı olan ve bu özelliği ile de cama göre tercih edilmesi oldukça normal olan bir üründür. Bütün bu özelliklerinin yanında daha birçok farklı özelliğe sahip olan bu ürünlerin kullanım alanları her geçen gün artıyor.

Pleksiglasın Tek Dezavantaj: Termodinamik

Pleksi ürünlerinin günümüzde kullanım alanları her ne kadar fazla olsa da her ürün bütün sektörlerde ve her alanda kullanılamaz. Özellikleri itibariyle bu ürün de sahip olduğu bazı vasıflar ile eksiklik arz edebiliyor. Bu özelliklerin başında termodinamik olması geliyor. Bu da ısıyı kolaylıkla geçirmesi anlamına geliyor. Cama göre ısıyı daha az geçirmesi söz konusu olsa da termodinamik olması bazı sektörlerde ve alanlarda kullanımı azaltıyor. Ancak yine de kullanım alanlarına dikkat edildiğinde söz konusu bu ürünün her türlü iklim şartına dayanıklı olduğu söylenebilir.

Pleksiglasın Tek Dezavantaj: Termodinamik
Pleksiglasın Tek Dezavantaj: Termodinamik

Pleksiglas Her Şekle Girebilir

Pleksi ürünün bir diğer özelliği de ilk imalat aşamasında kolaylıkla her şekle girebilmesidir. Örneğin oyuncak yapımı için veya sahip olunması istenen bir cisim için söz konusu olan bu ürün ateş ve sıcaklık yardımı ile yumuşatılabilir ve istenilen her şekle girebilir. Bu da yine yapım aşamasında çok büyük bir özgürlük tanıyor ve insanların istedikleri ürünü elde etmelerine yardımcı oluyor.

Pleksiglas Her Şekle Girebilir
Pleksiglas Her Şekle Girebilir

Siz de sipariş verdiğinizde pleksi olmasını istediğiniz bir ürünün istediğiniz şekle getirilmesini isteyebilir ve bu sayede istediğiniz ürünü elde edebilirsiniz. Bu özelliğe terim olarak döküm deniyor. Bu da her şekle girebilmesi anlamına geliyor. Kolay şekillenebilir olması nedeni ile de camdan daha fazla tercih edilmesi gayet normal bir durumdur.

Pleksiglas Hammeddesi ile Çeşitli Kalınlıklarda Pleksi

Kullanım yeri ve kullanım nedenine göre söz konusu olan bu pleksi ürünleri çeşitli kalınlıklarda olabiliyor. Bunun da en büyük nedeni yukarıda belirtildiği üzre kullanım nedenleri ve amaçlarıdır.

Pleksiglas Hammeddesi ile Çeşitli Kalınlıklarda Pleksi
Pleksiglas Hammeddesi ile Çeşitli Kalınlıklarda Pleksi

Örneğin merdiven olarak kullanılacak olan bir pleksi ürünün sahip olacağı kalınlık ile masa veya sehpa ayaklığı olarak kullanılacak olan pleksi ürünün kalınlığı birbirinden farklı olacaktır. Ürünlerin kalınlıklardaki bu değişimi pek tabi fiyatlara da yansıyacak ve buna bağlı olarak da değişkenlik gösterecektir. Günümüzde bu işi yapan birçok farklı firma ürünlerin kalınlıklarını baz alarak fiyatlandırma yapıyor ve ona göre satış işlemlerini yapıyor.

Pleksiglas Hammadde Tasarımında Pleksi Şıklığı

Pleksiglas ürünlerinin kullanım alanlarına örnek olarak birçok farklı sektör ve alan örnek olarak sayılabilir. İşte bu örneklere ve alanlara dikkatli bir şekilde bakıldığında hepsinin tasarım ile ilgili olduğu ve estetik hazzın çok ön planda olduğu söylenebilir. Bu nedenledir ki özellikle de evlerde mutfak bölümünde sıklıkla kullanılıyor.

Pleksiglas Hammadde Tasarımında Pleksi Şıklığı
Pleksiglas Hammadde Tasarımında Pleksi Şıklığı

Yine bunun yanında bürolarda da sık sık kullanılıyor ve tercih ediliyor. İç tasarımda insanların şıklığa ve estetik hazza önem vermesi nedeni ile farklı renklerde olan ve çeşitli şekillerde olabilen dayanıklı, estetik ürünlere ihtiyacı olabilir. İşte bu aşamada tercih edilmesi gereken ürünlerin başında kolay şekillenebilir olan ve her renkte olabilen pleksi ürünleri geliyor.

Pleksiglas Demek Kaliteyi Uygun Fiyata Almak Demek

Birçok özelliği ile kaliteli olduğu ispatlanan ve estetik bakımından insanlara hitap eden pleksi ürünlerinin kaliteli ürünler olduğu kolaylıkla söylenebilir. Söz konusu olan bu kaliteyi tercih eden insan sayısı son dönemlerde oldukça artmıştır. Bunun nedeni de hem dayanıklılık hem de bu özelliğe rağmen sahip olduğu uygun fiyattır.

Pleksiglas Demek Kaliteyi Uygun Fiyata Almak Demek
Pleksiglas Demek Kaliteyi Uygun Fiyata Almak Demek

Ürünler sahip oldukları özellikler ile hem tercih edilebilir hem de cama göre risk oranı oldukça az olmakla beraber uygun fiyatlarda da satılabiliyor. Evlerde iç tasarımın en önemli ögesi olarak ya da bir büroda şıklığın adresi olarak pleksiglas ürünlerinin çokça kullanıldığına insanlar daha çok şahitlik edecek gibi.