İspanyol basketbolu şu an kutluyor: Ülkemizin tarihinin en başarılı koçu olan Pedro Ferrándiz 90 yaşında dönüyor . Alicante’nin en sevdiği oğlu Real Madrid’in bankasında sonsuz bir imparatorluk yarattı: 87 beyaz başlıktan 27’sinin damgası var. Kulübün vitrinlerinde hüküm süren ilk beş Avrupa Kupasının dördü, İspanya’da bu sporu oynamanın yolunu kökten değiştiren bir dehadan geldi. “ Bu sansasyonel bir rakam. Güzel bir kişidir, ama çok titiz koçluk ” efsanevi takımın dayalı Carmelo Cabrera dedi. Kanarya Ferrandiz ile özel ilk temas hatırlatır: “Onun beni imzalamak istediğini söylemek için aradığında 16 veya 17 yaşındaydım ‘Zaman kaybetmekten değilim,” Ben her şeyin bir arkadaşının bir şaka olduğuna inanmak söyledi’ .. Nasıl olur da hayır! Beni topla. “Ben yaptım ve o oldu “. “ Biz yemek ile şarap içmek yasaktır, ama çok makul bir insan olduğunu onu ikna edecektir sonunda. Her dört oyuncu için bir şişe izin ” Emiliano diyor.

16 yıllık bir süre (1964 ve 1965 arasında da takım) üzerinde onüç sezondur Beyaz eğitmen, Madrid için en iyi elmas arayışı içinde Yarımadası’nın sınırlarını aşarak bir öncüydü. Wayne Brabender, “ 1967’de Minnesota’yı bulmaya gitmenin haklı olduğu ” diyor. “ Çok katıydı, oyuncularının hatalarını itiraf etmedi, ama herkes için iyiydi “. “ Okulu katıldı zaman çocukluktan onunlaydım Chamberí sekiz topları ” Sevillano diyor, Estudio karşı maç sipariş başına 15 dakika kolunun altında top ile sabit kalmıştır nasıl hatırlar kim Antrenörün: “ Bölgeyi savundular ve topu savunmaya zorlamak için topu tutmamızı istediler (24 saniyelik bir zaman yoktu) “. Oyun askıya alındı ​​ve günler sonra tartışıldı. Madrid kazandı ve Alicante yolunu aldı: Rakip alandan çıktı .

“Kendini eğitmişti, bu sporun öncülerinden biriydi”

Saporta’nın güzel çocuğu , çocuklar için bir turnuva düzenlemekten ve çocukları ve gençleri Real Madrid’in ilk takımına yönlendirmekten kaçtı. Ama Ferrándiz, 46 yaşında emekli olanlar, çünkü başlıkları kulaklarından çıktı , çok daha fazla. Oyuncularının işareti sonsuzdur. “ Bu bir kendi kendini yetiştirmiş, bu sporun öncülerinden . Ben ilk ekibi ile tren bir hafta davet edildi ve ben yaşımdayken. Hatalardan kaçınmak için risk almaktan uzak durmaya 16 yaşında Cuma ev için, bana söyledi. ‘delikanlı, ben bildiğiniz gibi oynamaya davet etti ve iyi oynamak sana ihtiyacım yoksa ben dinlenmek, çünkü gördüğümüz gibi oldum’ içimdeki ekilen Bu sözler ne sonra bir felsefe idi, korku ile oynamak şansa ve asla zorunda “kanattan Estu dan Madrid katıldı Vicente Ramos, Pizarrín , bunlar Ramiro’ya içinde Alicante vaftiz olarak: “em> bir kez top plakasına gitti ve o ayaklarını kaldırıp ‘> . İspanyol basketbol devi hakkında anılar.

Autocanasta FIBA’nın kurallarını değiştirmek zorunda kaldı

18 Ocak 1962’de Pedro Ferrándiz basketbol kurallarını değiştirdi. Madrid koçu, felaketle sonuçlanacak bir uzantıdan kaçınmak için bir deha yarattı: autocanasta. Beyazlar Avrupa Kupasının ikinci turunun ilk ayağı olan Varese’de oynadılar. İki saniye kaldı, İtalyanlar maçı birleştirdi ve Morrison’ı eledi (Sevillano da yaralandı ve Hightower yaralandı). Uzatma uygun değildi ve oyun prova edildi. Lluís bunu temiz tutan Alocén’e iletti. O, alay edilen bir İtalyan hobisinin önünde kutlama yaptı. Dönüşte Madrid kazandı (83-62). FIBA, daha fazla otomastazdan kaçınmak için tepki gösterdi: Alocén’i taklit eden kişi için iki yıl ceza.