Mart 2018’de, Fransız sporu süperstar Earvin N’Gapet , İtalya’nın Rus kulübü Zenit Kazan için Modena’dan ayrıldı. Hareketi büyük bir transfer oldu, ancak N’Gapeth’in mesleği nedeniyle spor dünyasının çoğu tarafından fark edilmedi.

Dünyanın en iyi erkek voleybolcularından biri olarak tanınan N’Gapeth, Serie A1’in Modena’sında dört buçuk yıllık başarı ile Zenit Kazan’a katıldı. Voleybol takipçileri N’Gapeth’i görebilir ve Virgin Games promosyon koduyla ilgili aksiyona bahse girebilir ve tüm harika çivileri, setleri ve kazıları görebilirler. N’Gapeth artık Avrupa’nın en iyi voleybol kulübü ve son 11 CEV Şampiyonlar Ligi kupasının altısının kazananları için oynuyor. Şimdi Fransız süperstar N’Gapeth ile kulüpte, yedinci başlık ufukta olabilir.

N’Gapeth: Kulüp kariyeri

Fransa’nın ulusal futbol takımı ve Antoine Griezmann ve Paul Pogba gibi sporcular 2018 yazında ülke çapında manşetler alırken, N’Gapeth 11 yaşında bir profesyonel voleybol sezonu hazırladı.

Dış hitter, 2008 yılında Fransız kulübü Tours VB ile ilk kez yaptı. Eski bir Fransız voleybolunun oğlu olan N’Gapeth, bir voleybol oyuncunun ne olabileceğine dair birçok algıyı değiştirdi. Orta ve doğu Avrupa’daki en büyük voleybol oynayan ulusların en azından dışında. N’Gapeth gösterişli ve dost Fransız Pogba gibi profesyonel futbolcular için ayrılmış benzer bir aura sahip.

Çaylak sezonu, Tours’un Fransız kupasını kazanmasına yardımcı olduğu için başarılı oldu. Taraftarlar JackPotJoy promosyon koduyla başarıya ulaşabilir ve tüm sezon boyunca as puanlamaya devam edebilirler. Kupa yüklü bir kariyerin başlangıcıydı. Tours’daki üç sezonunda, N’Gapeth her birinde gümüş eşya kaldı. 2009-10 Fransız Şampiyonası ile birlikte üç Fransız Kupası kazanıldı.

N’Gapeth, Bre Banca Lannutti Cuneo ve Kuzbass Kemerovo ile iki yıllık başarısız voleybolun ardından İtalya’daki Modena Volley’e katıldı. Her ne kadar, o zamanlar onu öldüren CEV Şampiyonlar Ligi Finali’ne ulaşmasına rağmen – Bre Banca Lannutti Cuneo ile, N’Gapeth önceki yüksekliklere ulaşamadı. Ancak, Modena’ya taşınması bütün bunları değiştirdi. Bir kez daha, Silverware, iki İtalyan Kupası, iki İtalyan Süper Kupası ve 2015-16’da İtalyan Şampiyonası’nı kazanırken N’Gapeth’in yolunu açtı.

N’Gapeth: Spor süperstarı

Mart 2018’de, N’Gapeth’in Zenit Kazan ile iki yıllık bir sözleşme imzaladığı ortaya çıktı. Transfer, Zenit Kazan’ın 2017’deki istatistiklere göre, dünyanın en yüksek ücretli voleybol oyuncusu Wilfredo Leon ile yollarını gördü. Leon, İtalya’nın Sir Sicoma Colussi Perugia’ya N’Gapeth ve maaşı için yer açmak için katıldı.

Fransız, bir sezonda Leon’un 1,35 milyon dolar gerisinde dünyanın ikinci en yüksek ücretli voleybol oyuncusuydu. Vasat bir NBA oyuncunun maaşı olmasına rağmen, ortalama bir Ligue 1’in en iyi beş en iyi ödeme kulüplerinden birinde bir Fransız futbolcusu ödemek benzer. Ana medya, erkeklerin kulüp voleybolunu görmezden gelebilir, ancak N’Gapeth spor dünyasında büyük bir süperstardır; ve maaşı onun yıldız potansiyelini sergiliyor.

N’Gapeth’in Zenit Kazan’daki ilk çalışması, yeteneklerini ve yeteneklerini kulübüyle sergiledi. En iyi Amerikan yıldızı Matt Anderson’la birlikte oynayan N’Gapeth, 7/13 vuruşta ve bir asta sekiz sayı attı. Fransızlar da geçitlerinin yüzde 70’ini olumlu karşıladı.

Voleybol süperstarı hala kariyerinde çok fazla zaman kaldı. Sadece 27, N’Gapeth hala ilk Şampiyonlar Ligi kupasını kazanabilir. Zenit Kazan’ın bir üyesi olarak, Şampiyonlar Ligi ünvanı bu sezon kazanılarak Fransız süperstarının saygınlığı arttı ve dünyadaki en iyi voleybol oyuncusu oldu.