Bu sezon La Liga’da çok baskın olan Barcelona ile – bir maçın tamamının yenilmesi – sezonun takımı için bariz bir seçim gibi görünebilir. Real Madrid ve Atletico Madrid de Avrupa’da hakim oldu. Ancak daha önce oyunlarını kazandılar. Bu başlık La Liga’daki 38 oyunda oynanan futbol ve eğlence kalitesi açısından incelendi. Bu düşünceyle, Real Betis her zaman tek kazanan olacaktı.

Özgür akan atak futbolunu oynayan Quique Setien’in tarafı İspanyol futbol taraftarlarının hayal gücünü ele geçirdi. Geçen yıl Las Palmas ile benzer bir sezondan sonra, Real Betis ile böyle bir sonuç doğacağını umuyordu. La Liga News ‘Yılın Yöneticisi kesinlikle bizi hayal kırıklığına uğratmadı.

Oyunlarının bazıları, bu sezon 4-0’lık bir galibiyet, 4-4 beraberlik ve sezonun maçında Valencia’ya 6-3’lük bir kayıp da dahil olmak üzere sıra dışı bir seyirdi. Bu, Eibar’a 5-0, Cadiz’e 5-3, Barcelona’ya 5-0 ve Real Madrid’e 5-3 kayıpla karıştı. Büyük sonuçlar her zaman Betis’e karşı gitmedi. Komşuları Sevilla 5-3’ü, diğer gol festivalleri arasında Bernabeu 1-0’da Real Madrid’i yenerek yenmeyi başardılar.

Real Betis’in bu kadar çok oyunda yer almasına neden olan şey, Quique Setien’in onları oynamaya nasıl koyduğuna karar vermekti. 4-3-3 formasyonuyla başlayan Los Verdiblancos, Avrupa’daki en akıcı takım oldu ve bu sayede ilerleyen kısımlarda çok az kısıtlama vardı. Topu orta sahadan Andres Guardado, Javi Garcia ve Fabian Ruiz ile domine etti. İki tam sırt, genellikle Riza Durmisi ve Antonio Barragan genişlik sunarken, “kanatlılar”, “yarım alan” ı doldurdukları gibi onlarca numaraya benziyordu. Ancak Betis için bu kadar çok oyuncunun ilerlemesiyle ilgili en büyük sorun saldırıdan savunmaya ne kadar yavaş geçtiğiydi. Çoğu zaman, Zou Feddal ve Aissa Mandi, iki v iki hatta üç v iki durumda izole edilmişlerdir.

OKUYUN: Şüpheli Inter ile Rafinha’nın geleceği

Bu sıvı yaklaşımı nedeniyle, Endülüs kıyafeti La Liga’daki herhangi bir tarafın dördüncü hedefini 121 gol attı (60) ve kabul etti (61). Bu, oyun başına ortalama 3.18 golle sonuçlanır. Ocak ayı sonlarına doğru bir oluşum değişikliği olmasaydı, bu ortalama çok daha yüksek olurdu. Marc Bartra’nın yan tarafa sokulması Real Betis’in arka yüzüne hatırı sayılır bir miktar. Gel Mart – takımın yeni 5-3-2 formasyonuna tam olarak uyum sağladığında – altı sezon üst üste altı oyun oynamaya başladılar – tüm sezon boyunca Avrupa’daki tek takım. Marc Bartra’nın tanıtımından önce Real Betis ‘ın taktiksel açıklaması için HERE ‘ ı tıklayın.

Bu sezon Setien’de ki temalı temalardan biri – serbest akan futbolun dışında – genç ve önceden bilinmeyen oyuncuların ilk takım olarak ortaya çıkması oldu. Francis, Junior Firpo ve Loren Moron’un hepsi çağrıldığında hayranlık uyandırdı. Bununla birlikte, Fabian Ruiz bu gençlik ürünlerinden göze çarpan bir performans sergiledi. Dani Ceballos Real Madrid’e kaldıktan sonra 22 yaşında gerçekten boşluğu doldurdu. Elche ile La Liga 123’de daha önce geçen sezondan sonra, Fabian ilk takım oyuncusu olarak ayrıldı. Setien’in orta saha oyuncusu kullanması, onu Barselona ve Real Madrid gibi en iyi Avrupa kulüpleri için bir transfer hedefi haline getirdi. Onları batırmak için Betis, Fabian’a orta sezon yeni bir sözleşme verdi. 30 milyon € ‘luk bir iyileştirilmiş satın alma ilacını içeriyordu. Genç İspanyol’ın performansları bu sezon çok güzel geçti, ancak bu para için hala büyük bir değer. Topa hakimiyeti örnek niteliğindedir ve hatta Levante’ye karşı bir oyunda 100 doğru pas vermeyi başarmıştır . Fabian, o zamandan beri, Quique Setien’in kulübünde kalan bir karar verme faktörünün olduğunu iddia etmeye devam etti.

OKUYUN: Sevilla, Girona’nın Bounou’yu harekete geçirmeye karar verdi

Takımın performansıyla çok az ilgili olsa da, Real Betis taraftarları şüphesiz sezonun en önemli özelliklerinden biriydi. Estadio Villamarin, ev sahibi her oyun için muazzam bir atmosfer yarattığı için bu sezon yayıncıların gözde mekanlarından biriydi. Real Betis bu sezon Pazartesi günü 11 kez oynadı, ev desteği hiçbir zaman etkilenmedi. Endülüs tarafı, 19.319’luk bir büyüme ile bu sezon katılımda en büyük artışa sahipti ve Pazartesi günü Pazartesi günü Villamarin’e düzenli olarak 40.000’in üzerine çıktı.

Villamarin’deki yükselen atmosfer, sezonun ekibimiz tarafından sergilenen büyük futbolun bir parçasıydı. Quique Setien, önümüzdeki sezon Avrupa takımına getirdiği Quique Setien ile – Yılın Yöneticisi olarak taçlandırılırken – tüm La Liga taraftarları (Sevilla olanlar hariç) gelecek sezon tekrar bu sihiri yeniden üretebileceklerini umuyor .