North Sound, Antigua ve Barbuda: Avustralya Batı Hint Adaları’nı tahttan indirdi ve Cumartesi günü Dünya Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda 20 Kasım Perşembe günü Antigua’daki Sir Vivian Richards Stadyumu’nda yapılan ilk yarı finalde 71 kişilik zaferle mücadele etti.

Kalküta’daki 2016 finalinde Karayipler tarafında sersemletilen üç kez şampiyonlar, ilk beşte bir turgid sahasında 142’ye ulaştığında ve Batı Hint Adaları’nı yönettiği için büyük bir kalabalığın canını sıkıyorlardı. 17,3’ü aşan 71 kişi.

Avustralya, İngiltere ve Hindistan arasındaki ikinci yarı finalin galibi ile karşı karşıya gelecek ve daha sonra da Perşembe günü Cumartesi günkü şampiyonluk maçında aynı yerde oynanacak.

Tecrübeli üç kez eski şampiyonların serbest skorlamada zor bulduğu bir sahada yarasaya koyun, Avustralyalılar yeniden üretken Alyssa Healy’e borçluydu, açılış şampiyonu 46’lık skorla dördüncüsü ‘Maçın Oyuncusu’ ödülünü almaya hak kazandı. Bu turnuvada şimdiye kadar oyunlar.

“Sahadaki kabalık kabalığı göz önünde bulundurulduğunda gerçekten çok zordu,” şartların sonradan değerlendirmesiydi. “120’yi geçtikten sonra, bowling oyuncularımızın bu toplamı savunmak için iyi bir şansı olacağını hissettim.”

Beş gün önce Guyana’da Hindistan’a karşı son grup maçlarında sahaya sarsılmadan sonra geç bir fitness testi geçirmişti.

Healy ve Kaptan Meg Lanning, ikincisinin en iyi ortaklığını oluşturdu ve ikinci sete 51’i koydu.

Healy bacak bükücüsüne düştükten sonra Afy Fletcher ve Lanning çok yönlü Deandra Dottin tarafından bowlinge girdi, Rachael Haynes, taraftarlara karşı bir mücadele şansı vermek için 25’e kapalı olmayan 15 topun sınırına ulaşması için bir telaş vurdu.

Özellikle, Lanning’in önemli bir kargaşası olduğunu iddia etmesine rağmen, 23’üncü vuruşların bitiminde iki kez yarışı terk ettiğini söyleyen Dottin’e karşı sert davrandı.

Batı Hindistan’ın güçlü bir cevabın ümitleri, inişçilerinin erken dönemlerinde haykırışları sonucu haykırdı ve Hayley Matthews ve Dottin ucuza reddetti.

Matthews, Wicketkeeper Healy tarafından biterken, şampiyon denizci Ellyse Perry Dottin’i açıklarken, Shemaine Campbelle’in kafa derisini ekleyerek iki denemeden iki tanesini ikiye kattı.

Lanning’in Batı Hint Adaları’nın geri kalanıyla katledildiği gibi geri dönmek için Lanning tarafından gerekli değildi, sadece kaptan Stafanie Taylor (16) çılgınlar Delissa Kimmince ve spinner Ashleigh ile birlikte tüm bowling oyuncuları paylaşırken Gardner her biri de iki tane alıyor.