KPMG Football Benchmark Beşiktaş’ın Gelirini %43 Artırdığını Duyurdu

0
49
KPMG Football Benchmark Beşiktaş'ın Gelirini %43 Artırdığını Duyurdu
KPMG Football Benchmark Beşiktaş'ın Gelirini %43 Artırdığını Duyurdu

KPMG Football Benchmark son yayınladığı “Şampiyonlar Raporu 2018” raporunda Beşiktaş kulübünün gelirini geçen seneye göre %43 artırarak rekor kırdığını açıkladı. Avrupa’nın 12 şampiyon takımı üzerinde yapılan finansal incelemede Beşiktaş, dünyanın büyük takımları olan Bayern Münih, Chelsea ve Real Madrid gibi kulüpleri bile bu sene ki büyümesi ile gölgede bıraktı.

BEŞİKTAŞ BAŞARI VE GELİR DENGESİNİ İYİ KURDU

KPMG Spor Sektör lideri olan Hakan Uçak, bu rapora dayalı olarak yaptığı değerlendirmede Beşiktaş hakkında şunları söyledi: “Beşiktaş başarı ile gelir dengesini çok iyi kurdu. İyi futbol ve kupaları nakite çeviren siyah-beyazlılar, harcamalarını da bu çerçevede yaparak sürdürülebilir bir kulüp haline geldi” diyerek kulübün finansal dengeleri çok iyi değerlendirdiğinin altını çizdi.

BEŞİKTAŞ EKONOMİK OLARAK ÇOK İYİ BÜYÜDÜ

Beşiktaş kulübünün de bulunduğu raporda ki incelemeler Euro üzerinden değerlendirmeye tabi tutularak yapılmış. Bu değerlendirmelere Avrupa’da şampiyon olmuş 12 takım ile birlikte Türkiye’de son 2 yıldır şampiyon olan Beşiktaş’ta katıldı. Verilen rakamlara göre BJK, 57 milyon euro pazarlamada, 69,1 milyon euro yayında ve 19 milyon euro da gişeden elde etmiş. Toplamda 145,1 milyon euro rakamına büyüyen BJK, geçen seneye göre %43 ile dünyanın en çok büyüyen 3. kulübü ünvanını aldı. Birinci sırada %86 ile Monaco, 2. sırada İskoç kulübü Celtic yer aldılar.

BJK KULÜBÜ HARCAMALARINDA ÇOK DİKKATLİ

BJK yönetim kadrosu olarak yapılan harcamalar da titizlikle raporda ele alınmış. UEFA’nın finansal Fair-Play kuralları gereğince bir spor kulübünün gelirinin %70’inden fazlasını futbol takımına ayıramayacağı kaidesi var. Bu kuralın esnetildiği tek alan ise UEFA’nın finansal Fair-Play takibinde bulunmayan kulüplerin %70 kuralına uyma zorunluluklarının olmaması. UEFA finansal Fair-Play kurallarına göre takipte olan Beşiktaş kulübü, harcamalarının %48’lik kısmını futbola yönlendirirken, %45’ini ise oyuncular ve teknik antrenörler için kullanmış. KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, “Beşiktaş’ın gelirlerini düzenli bir şekilde artırması, Şampiyonlar Ligi’nde oynayıp, yayın ve tribün gelirlerini yükseltmesiyle de doğru orantılı. Ancak araştırmayı incelediğimizde gelirlerinin yüzde 48’ini futbol takımına aktaran siyah-beyazlıların doğru bir yapılanma içerisinde olduklarını ve gelirlerinde kayıp yaşasa da bu yapıyı koruyabileceğini görüyoruz” sözleri ile Beşiktaş’ın ekonomik başarısını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here