Hırs yaptı, Avrupa şampiyonu oldu

0
23

Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşayan milli sporcu Rıza Yıldırım’ın bilinmeyen hayat hikayesi dinleyenleri bir o kadar şaşırttı. İlkokul döneminde dedesiyle birlikte gittiği etkinlikte güreşen Yıldırım burada rakibine yenildi ve sonrasında büyük bir hırs yaparak güreş sporuna başladı ve bugünlere kadar geldi.

Sırbistan’ın Novi Sad kentinde mayıs ayında düzenlenen organizasyonda serbest stil 97 kiloda yarışan ve son Avrupa şampiyonu olan Rus Anzor Boltukaev’i yenerek altın madalya kazanan milli güreşçi Rıza Yıldırım mutluluğu ailesi birlikte tatil yaparak geçiriyor.

Yıldırım AA muhaberine yaptığı açıklamada, beş kuşaktır spor yapan bir aileden geliyoruz. Bu da benim için büyük bir avantaj. Güreşe Tokat’ta başladım, sonrasında Amasya Şekerspor, Tokat Belediyespor’da güreştim. Şuan da ise Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde spor hayatıma devam ediyorum.

Avrupa Şampiyonasına iyi bir hazırlık dönemi geçirdik. Allah’a şükürler olsun ki bu yarışmadan birinci olarak ayrıldım. Bir sporcunun en büyük hedefi ilk başta milli takıma girmektir. Milli takıma girdikten sonra milli madalya kazanayım diye düşünür. Gençler ve yıldızlar kategorisinde bir çok madalyam bulunuyor. Büyüklerde ise Akdeniz Oyunları’nda birinciliğim var. Ancak büyüklerde Avrupa şampiyonu olmak benim için bambaşka bir başarı. Bunu başardığım için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

RIZA YILDIRIM’IN ŞAMPİYONLUK HİKAYESİ

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

Çocukluğumdan beri güreşi çok seviyordum. Güreş dededen gelme bir spordur. Aslen Erzurumluyuz. Bütün ailemiz bugünlere kadar güreş yaparak gelmiş. Dedem beni bir gün güreş izlemek için bir etkinliğe götürdü. Orada güreş yaptığım rakibime yenildim. Rakibime yenilince dedeme beni bir daha götür dedim. Dedem beni antremanlara götürmeye başladı. Rahmetli Hasan Sevinç hocamızın bende emeği büyüktür. Kendisi de eski Avrupa şampiyonu. Beni üç ay çalıştırarak Tokat Güreş Okulu’na yazdırdı orada 6 sene yatılı olarak kaldım. Dedem her zaman oğlum bir gün büyük bir şampiyon olacak ancak ben göremem derdi. 13 yaşındayken dedem vefat etti. Bugünleri görmesini isterdim, şuan hayatta olsa bambaşka olurdu” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here