Futbol’da devrim gibi değişiklik masaya yatırılıyor

0
415

IFAB Direktörü David Elleray ABD basınından Times’e yaptığı açıklamada, yeşil sahalarda devrim niteliği taşıyan kural değişikliğini içeren dosya hazırlığı ve önerilerin yönetim kurulu tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Gündeme getirilecek maddeler arasında, korner ve frikik kullanan oyuncunun pas vermeden direkt olarak topu kendi başına başlatabilmesi, ceza sahası içerisinde kalecinin topu elle tutması durumunda penaltı verilmesi, frikik atışlarında topun durmasına gerek olmadan harekat halindeyken oyuna sokulabilmesi, penaltı atışı sırasında diğer oyuncuların ceza sahası içerisine girmesi durumunda golün doğrudan verilmesi gibi devrim niteliğinde kural değişiklikleri yer alıyor.

Bu öneriler arasında en dikkat çekici olanı ise oyun süresi üzerinde istenilen değişiklik gözüküyor. Önerinin kabul olması durumunda maçların 90 dakikadan 60 dakikaya inmesi söz konusu. Topun oyun dışında kaldığı süre 60 dakikanın sonunda uzatma dakikaları olarak oynatılacak.

Bir diğer büyük öneri ise, futbolcuların saha içerisinde hakemi küçük düşürücü durumda bulunması durumunda takımının puan silme cezası verilmesi de gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Ayrıca, penaltı çizgisi gerisinden kaleci atışları yapılması durumunda topa öncelikle defans oyuncusunun değmesi zorunluluğu, penaltı pozisyonunun kaçması durumunda ise oyunun durdurularak kale vuruşuyla devam etmesi gibi öneriler de bulunuyor.

Bu öneriler kabul edilir mi bilinmez ama, kabul edilmesi durumunda futbol gündeminden çok uzunca bir süre düşmeyeceği kesin. Kabul edilmesi durumunda ne kadar uygulamada kalacağı da bir başka soru işareti gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here