Galatasaray Kulübü Başkanı Cengiz, “Rakiplerimize, futbolun tüm paydaşlarına ve TFF’ye hep dostluk mesajları verdik. Ne yazık ki bu yaklaşımımızın zayıflık, basiretsizlik ve hatta acizlik gibi algılandığını gördük.” dedi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) tüm kurullarla istifa etme, Süper Lig hakemleri Fırat Aydınus, Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek’e de hakemliği bırakma çağrısında bulundu.

Mustafa Cengiz başkanlığındaki Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu, Spor Toto Süper Lig’in 13. haftasında 1-1 sayı eren Atiker Konyaspor maçının 87. dakikasında aleyhlerine penaltı özeti, Türk Telekom Stadı’nda olağanüstü topladı.

Rakibe saygı, kendine saygı

Yaklaşık 3 saat süren toplantının olduğu Cengiz, açıklamada bulundu.

Atiker Konyaspor maçında penaltı kararını “sportif cinayet” olarak nitelendiren Cengiz, “Dün herkesin gördüğü sportif bir cinayet işiydi. Kendi evimizde, seyircimizdeki kulübümüze, takımımıza hak gaspı yapılmıştır. diye konuştu.

Aktaran Mustafa Cengiz, ” Türk sporunun barış, dostluk, kardeşlik içi ve rekabette eşitlik, kararlarda adalet beklentimizi sürekli vurguladık.Rakibe saygı, kendini beğenmemiz ya da hiç uzaklaşmadık.Rokiplerimize, futbolun tüm paydaşlarına ve TFF’ye hep dostluk mesajları verdik. Ne yazık ki bu yaklaşımımızın zayıflığı, basiretsizlik ve hatta acizlik gibi algılandığını gördük. Bu samimi yaklaşımımız maalesef spor camiasından hak ettiği karşılığı görmedi. ” ifadelerini kullandı.

Başkan Cengiz, Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasının hayata geçirilmesi andan itibaren aleyhlerine haksızlık yapılmıyor savunarak, kaydedilen:

Galatasaray aleyhine düzenli ve sürekli haksızlıklar yapılmasını istiyor.Tüm spor kamuoyu da buna şahit olmuştu.Kısatan sporculuğunun tekrarı, hem de sahadaki seyirciyi tekrarlamak için izlenemezsiniz. Oysa IFAB’ın VAR ile ilgili maddesi olduğu, “Hakem kararsız kalmaması. Şüpheye düştüğü ve VAR kontrolünü hem duysal hem de değiştir.” Aklıselim sahibi hiçbir şey ve sporseverin kabullenemeyeceği haksız kararın korkarak, çekinmeden, onbinlerce seyircininç, kışkırtıcı bir şekilde nasıl yapılır, nasıl bir açıklama var mı? Merak edilmelidir. Burada hata değil, kasıtınıza inanıyoruz. “

Süper Lig’in 11. haftasındaki Fenerbahçe derbisinde de aleyhlerine hata attığında Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“VAR sistemi son oyun derbide rakip oyuncu maçın 87. dakikasında oyuncamaa ceza alanı içinde faulde kullanılmadı. Hakem VAR’a gitmedi. Hakem Fırat Aydınus, itirazları duymazdan geldi. VAR’dan kontrole tenezzül dahi etmedi. Biz açıklamayla bu durumda itiraz ettik, VAR Atiker Konyaspor maçının 88. dakikasında yine VAR hakem ile ilgili bir karar alındı.İngilizcede olduğu gibi karar verdiler. kararından dönmedi. Açıkça tekrarlardan görmeye başladıktan Galatasaray aleyhine asla penaltı olmamalıydı. “

“Üç hakem, derhal hakemlik mesleği bırakıyor”

Sarı-kırmızılı kulübün başkanı, Fırat Aydınus, Halis Özkahya ve Hüseyin Göçek’in hakemliği bırakmasını istedi.

TFF’nin Atiker Konyaspor maçındaki VAR kayıtlarını resmen açıklamamasıyla ilgili IFAB, FIFA ve UEFA’ya konuşacaklarını dile getiren Cengiz, “Dürüstlük, şeffaflık gerektirir. Dürüst olmak için tekrar açıklar. Bu kavramlar maalesef şu anda buradakiamıyorum.” sahadaki hakemin sözlerinin açılıp kapanması ve resmen açıklanması.İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir. Bu üç hakem, derhal hakemlik mesleğini bırakmalıdır. ” şeklinde görüş belirtti.

TFF’nin şüpheyle yaklaşılan bir kurumun savunucusu Mustafa Cengiz, “Güvenilirlik sürekli olarak bir kurum haline gelmiş bir kurum haline geldi. TFF, bu durumun baş sorumlusudur. TFF, dünya gündemindeki ‘futbol sızıntıları’ belgelerini neden yok saymaktadır. Bu federasyon 2002 dünya üçüncüsü, 2008 Avrupa üçüncüsü Bu federasyon, içeride ve dışarıda Türkiye’yi temsil edememektedir.TFF, şüphe ile bir kuruma dönüşmüştür.TFF, tüm kurullarla derhal istifa etmelidir. futbolunun gelişebilmesi için gereken ve elzemdir. Camiamız, içeriden ve dışarıdan her türlü kışkırtmaya karşı uyanık olur. Taraftarımızla sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. ” şeklinde konuştu.

Cengiz, açık “Kenetlenin, bir Galatasaray yok.” ifadesiyle tamamladı. Açıklama Mustafa Cengiz’e sarı-kırmızılı kulübün yönetim kurulu üyeleri de katıldı etti.

AA

YASAL UYARI: Sitemizde bulunan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi’ne aittir. Hiçbir şey ya da yazının dışı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan üretilmiş. Ancak bir bölümü, yazıyla ilgili haber veya yazıyı aktif bir şekilde inceleyebilirsiniz.

BJK AnkaragücüAnkaragücü Beşiktaş canlı izle