Erdoğan – Trump Görüşmesi Altın ve Dolar Fiyatlarını Nasıl Etkiler? Bu görüşme sonrası Türkiye ve dünya piyasalarında ne gibi gelişmeler yaşanabilir birlikte bir göz atalım.

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta ABD-Çin ticari görüşmelerinden çıkan olumlu yöndeki açıklamalarıyla birlikte gerileme yaşadı. Bu gerileme ise dolara olumlu yansıyarak Türkiye ve dünyada doların değer kazandığını hep birlikte gördük.

Bu hafta 13 Kasım Çarşamba günü sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD başkanı Trump arasında yapılacak olan görüşmeden çıkacak olumlu sonuçların da TL/dolar etkisinin olumlu yönde olması beklentileri var. Ancak borsalarda ki grafikler ne yazık ki bu yönde değil. Dolar gittikçe değer kazanıyor ve küresel gelişmeler bu aralar ABD lehine işliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ ALABİLİR Mİ?

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, ABD ziyaretinde Trump ile yapacağı görüşmede Suriye, F35 ve Halkbank problemlerini başlıca ele alacak. Fakat küresel çapta doların itibarını kıracak istekler değil bunlar. Türkiye’nin kozu ekonomik olarak ne yazık ki zayıf. Tüm dünya kamuoyunda risk iştahını artıracak ve ABD’nin prestijini sarsacak sansasyonel ve radikal kararlar alınırsa dengeler değişebilir. Aksi halde Suriye konusunda Türkiye’ye verdiği sözü tam olarak tutmayan ABD’nin YPG’yi anlaşılan bölgeden çekmediği de görülüyor. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız Erdoğan harekata yeniden devam edileceğinin sinyalini verdi geçtiğimiz hafta. Videomuzda konulara daha detaylı değiniyoruz.