Bir ay önce Gianni Infantino , Doha’daki metronun açılışında bulundu. FIFA başkanı Katar Dünya Kupası etrafında oluşturulacak altyapılar için mümkün olan en iyi desteği idi. Metro ‘nın oluşturulması şüphesiz bunlardan biri. Şu anda % 90 oranında bitmiş durumda ve 2020 yılına kadar çalışmaların tamamen biteceği tahmin ediliyor.

şehirden geçen üç ​​satır , sekiz stadyumu bağlayacaktır. Beş ‘inin kendi durağı ve diğer üçü de servisler tarafından en yakın istasyona bağlanacaktır. Kapıda metro olacak beş alan Lusail, Khalifa, Ras Abu Aboud, Eğitim Şehri ve Al Rayyan. Tamamlandığında, Doha metrosunda yer alacak > 79 kilometre pist, üç çizgi ( Kırmızı, Yeşil ve Altın ) ve 37 durak. Şoförsüz olan 110 trene sahip olacak ve 100 km / s değerini aşacak bir hıza ulaşacak.

Metro, Doha etrafında hareket etmek için en iyi sistem olacak ve böylece tüm Dünya Kupasının tadını çıkarabileceksiniz. Bir şekilde seyahat etmenizi sağlayacak üç bilet (normal, aile ve altın) olacaktır. Yine de, her birinin sahip olacağı fiyatı bilmiyorsunuz . Kesin olan şey, metro ile günde bir canlı oyundan daha fazlasını görmenin mümkün olacağıdır. Katar 2022 (Al-i Beyt ve El Vakrah) iki en uzak yerleri 55 kilometre ayrılır, ancak yeraltı ve Servis bir saatte bu şekilde yapılabilir. En uzun olacak.

Katar Rail tarafından yayılan görüntüler , gezginlerin sahip olacağı rahatlık ve lüksle ilgili ipuçları veriyor. Arabalar geniş ve koltuklar olacak. Stadyumlarda ve ülkenin altyapısının geri kalanında Dünya seviyesine uygun bir metre.