Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı İçin Bitkisel ve Doğal Yöntemler

0
2985
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir konulu bu yazımızda doğal ve bitkisel yöntemler de ele alınacaktır. Diş ağrısına ne iyi gelir diye soran takipçilerimiz için hazırladığımız bu bilgiler ile evlerinde kendileri için en pratik yöntemleri kullanmaları da dikkate alındı.

Diş ağrısı durumları genel olarak; 20 yaş diş ağrıları, diş ve diş etinden kaynaklanan iltihap ağrıları, diş sinirinden ötürü ortaya çıkan ağrılar, eklem ağrıları ve benzeri türden meydana geldiğini açıklayan doktorların tavsiye ettikleri en mühim şey, diş ağrısının neden kaynaklandığını bilmek ve ona göre tedavi uygulamasıdır. Birçok birey diş ağrısına kendi yöntemlerini katarak, diş ağrısı esnasında ağrıyı dindirmek adına dişe; kolonya, alkol, aspirin gibi maddeler yerleştiriyor. Ancak bunların kesinlikle doğru olmadığını söylemek faydalı olacaktır.

Neredeyse herkesin yaşamının rastgele bir dönemi içerisinde başına gelmiş olan diş ağrısı kimi zaman uzun süreli, kimi zaman ise olmadık vakitlerde gelir. Her şekilde doktora gitmek gerekir ancak bazı durumlarda bu biraz mümkün olmayabilir. Bu tür zamanlar için uygulanacak olan ev yöntemleri vardır. Ancak bütün bunlardan önce diş ağrısının neden olduğunu ve nasıl geçeceğini yazmak faydalı olabilir.

Diş Ağrısı Neyden Oluşur? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısı Neyden Oluşur? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş Ağrısı Neyden Oluşur? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısının birden fazla sebebi olabilir. 20 yaş dişleri çıkarır iken, diş eti iltihabında, diş çürüklerinde, diş dolgusunda olacak olan herhangi bir sorunda, kimi zaman diş aralarında oluşan boşluklar sebebi ile diler yüksek veya orta seviyede ağrı yaparlar. Herhangi diş ağrısı için geciktirme yapmadan diş doktoruna başvurmak faydalı olacaktır. Diş ağrıları genel olarak yemek yedikten hemen sonra güçlenir ve ağrının yemekten ötürü olduğu düşüncesine varılır. Bunun sebebi yemeklerdir fakat yenilen yemekten değil, diş araları içerisinde ve çürüklerde birikmiş olan artıklardan ötürüdür. Diş arasına hapsolmuş olan yemek artıkları, asit üreterek diş sinirlerini rahatsız eder. Ardından diş üzerinde ağrı ve sızı oluşur. Bu sebeple dişleri iyice temizlemek koşuldur. Fakat hepimizin başına gelebilecek bu problemleri ele aldığımızda sizler için diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu enine boyuna ele almakta fayda görüyoruz.

Diş Ağrısının Ortaya Çıkaracağı Durumlar

Diş Ağrısının Ortaya Çıkaracağı Durumlar
Diş Ağrısının Ortaya Çıkaracağı Durumlar

Diş ağrısının, vücudun değişik bölgelerini de etkilediği de söylemek mümkündür. Önemsenmemiş ve geçici çözümler ile ertelenen diş çürükleri ardından ciddi derecedeki enfeksiyonlara sebep olabilir. İlerlemiş ve uzun zamanda süren çürükler, kemikte veya diş etinde oluşan iltihaplar yüz kısmında apselere sebep olur. Ardından dişte ortaya çıkan soğuk ve sıcak duyarlıklar ile birlikte kırılmalara hatta dişte zayıflama durumlarına kadar gidecek olan ciddi problemler meydana gelebilir. Gerçekten de diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun olduğu yerde ilk önce ağrıya sebep olan faktörler ele alınmalıdır. Bu sayede yeni olumsuzluklara da engel olmak mümkün olacaktır. Midesi duyarlı olan bireyler de diş çürüğünden kaynaklı olan kötü ve ağır koku sebebi ise mide bulantısının da görülme olasılığı yüksektir.

Diş ağrısının çene ağrısına da etki
Diş ağrısının çene ağrısına da etki

Diş ağrısının çene ağrısına da etki ettiği görülür. Bununla beraber 20 yaş dişi, kemik kaybı, diş gıcırdatma gibi sebepler çene ağrısını beraberinde getirmektedir. Bilhassa 20 yaş dişi çıkarılır iken çene ve kulak altı kısmında, göz ve şakak kısmında güçlü ağrı ve şişliğe sebep olur. Çene zayıflığından ötürü de ağrıların oluşması mümkündür. Çene kemiğinde ortaya çıkan herhangi kemik kaybı dişi tutmakta zorlanarak, ağrıya sebep olur. Aynı şekilde çene yardımlı takma diş kullananların en fazla şikayette bulunduğu konulardan birisi de çene ağrısıdır. Bunun sebebi ise kullanılan takma dişin zaman ile çene kısmını aşındırması ve diş sinirlerine baskı da bulunmasıdır.

Oruçlu İken Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oruçlu İken Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Oruçlu İken Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oruçlu iken diş ağrısına ne iyi gelir problemini de ayrıca ele almak akıllıca olacaktır. Diş ağrısı tedavisi ve belirlemesi yalnızca diş doktoru açısından yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Fakat diş doktoruna gidinceye kadar ağrıyı dindirmek için kimi çözüm önerileri de bulunmaktadır. Kişi oruçlu ise ve dişi ağrıyor ise ağrıyan diş kısmına soğuk kompres yaparak, geçici olarak ağrıyı dindirebilir.

Ev Yöntemleri İçerisinde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

1- Dişler her yemek sonrasında fırçalanarak, yemek artıkları dişlerden yok edilmelidir. Diş ağrılarının asıl sebeplerinden birisi de oluşan bakterilerin ve yemek artıklarının sinirlere uyguladığı etkidir. Yemek sonrasında temizlenmemiş olan artıklar, asit şeklinde dönüşerek sinirlere baskı yaparak, ağrıya neden olur. Aynı şekilde tüketilmiş olan şekerli ve nişasta içeren gıdalar temizlenmez ise zaman ile bakterilere dönüşür. Diş ve etine yerleşen bu bakteriler ve artıklar zaman kaybedilmeden temizlenmek adına yemeklerden hemen sonra kesinlikle dişler fırçalanmalıdır.

Ev Yöntemleri İçerisinde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
Ev Yöntemleri İçerisinde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

2- Diş ipi ve kürdan kullanmak diş ağrıları için önemlidir. Diş fırçalama olanağı bulunmadığı acil zamanlar içerisinde alkol ve kolonya ile dezenfekte edilmiş olan kürdan ile diş arasına kaçan yemek artıkları temizlenmelidir. Aynı şekilde diş ipi kullanmak, yemek artıklarının çıkarılması için faydalı olacaktır.

3- Yatınca yastık kullanılmalıdır. Diş ağrıları genel olarak gece vaktinde gelir. Uzun zaman da devam eder. Bunun sebebi ise kan basıncının yatar durumda başa vurması ve çene kısmının ağrımasıdır. Buna çözüm olarak da yüksek düzeyde bir yastık kullanmaktır. Bu diş ağrısına iyi gelecek olan yöntemlerden birisidir.

Diş Ağrısına İyi Gelecek Doğal Yöntemler

1- Dişin ağrıdığı bölgeye buz uygulanmalıdır. Buz, birden fazla ağrılı ve acı içeren yaralar içerisinde etmen bir çözüm olduğundan ötürü diş ağrısına da yardım eden faktörlerdendir. Ağrıyan dişin bulunduğu yanak üzerine uygulanacak olan buz kompresi mutlaka bir beze ya da havluya sarılmalıdır. Buzun direkt olarak temas etmesi kötü neticeler doğurabilir.

diş ağrısına buz uygulamak
diş ağrısına buz uygulamak

2- Sıcak uygulamalar da diş ağrılarını dindiren uygulamalardandır. Sıcak su kompresi veya sıcak suyun ağız içerisinde çalkalanması durumu ağrıyı dindirmede işe yarayan çözümler arasında yer alır.

3- Tuzlu su ya da üzüm sirkesi ile gargara yapmak diş ağrısına iyi gelen yöntemlerden birisidir. Kısa zamanlı çözümler arasında yer alan tuzlu su ya da üzüm sirkesi gargarası diş ağrısını hafifletmektedir. Dişlerin uyuşmasını sağlayan bu çözüm, kısa süreli bir ağrı dindirme metodudur.

4- Diş ağrısına sarımsak ile tampon yapılabilir. İltihabı götürmekte ve almakta olan oldukça başarılı yöntemlerden birisi de sarımsaktır. Sarımsak ile yapılacak uygulamalarda diş ağrısının dindiğini görmek mümkün olacaktır. 2 diş sarımsak ezilir ve ağrı oluşan diş üzeri kaplanır. 10 dakika boyunca bekleyen sarımsak ağrıyı alıp, bakterileri yok edecektir. Sarımsak kişinin isteğine bağlı olarak belli bir süre bekletmek mümkündür.

5- Taze salatalıkla ağrı giderilebilir. Tuz ile ovulan oda sıcaklığı içerisinde bekletilmiş dilim salatalıklar diş üstüne konarak bir süre bekletilir.

6- Oksijenli suyla gargara yapmak da diş ağrısını hafifletir. Suyla seyreltilen oksijenli su ağız içerisinde çalkalanarak gargara yapılır. Bu şekilde ağrı dindirilir.

Bitkiler İle Diş Ağrısına İyi Gelecek Olan Yöntemler

1- Badem, vanilya, limon özü, nane ile; bitki özleri bir pamuk desteği ile dişlere sürülerek dişe tampon yapılabilir.

diş ağrısına bitkisel çözüm 1
diş ağrısına bitkisel çözüm 1

2- Çay ağacı yağı ile masaj yapmak, diş ağrısına iyi gelen bitkilerdendir. Diş ağrıları için oldukça olumlu bir çözüm olan çay ağacı yağı iki biçimde kullanılabilir. Birinci yöntem; bir pamuk üzerine bir-iki damla batırılıp, dişin üzerine bastırmaktır. İkinci yöntem ise; ılık bir su içerisinde damlatılarak bu su ağız içerisinde 5 dakika çalkalanması metodudur.

Diş ağrısına çay ağacı yağı
Diş ağrısına çay ağacı yağı

3- Karanfil ve karanfil yağı, oldukça fazla kullanılan doğal bitki metodudur. Karanfil tanesi ağız kokusu için kullanılır. Ancak dişleri uyuşturma konusunda da bir o kadar başarılıdır ve ağrıyı dindirir. Ağrı oluşan dişin bulunmuş olduğu kısımda 5 dakika kadar çiğnenen karanfil kısa zamanda etkisini gösterebilir. Bir pamuğun üstüne ilave edilerek uygulanan karanfil yağı oldukça olumlu netice verecektir.

diş ağrısına karanfil ve karanfil yağı
diş ağrısına karanfil ve karanfil yağı

4- Karbonat ise diş ağrısına başka bir çözümdür. Karbonatı bir bardak ılık suya ekleyerek, gargara yapmak gerekir. Bir başka kullanım biçimi ise ıslak pamuk üzerine batırılarak dişe uygulanması durumudur.

diş ağrısına karbonat
diş ağrısına karbonat

5- Kırmızı acı biber ve zencefil karışımı ağrılara çözüm olan başka yöntemlerdendir. Her iki baharatın tozu bir damla su ile macun kıvamı şekline getirilir ve ağrı olan kısma sürülür. Bu kür, diş ağrısının yanında boğaz ağrısına olan etkisi de oldukça inanılmazdır.

diş ağrısına karbonat ve kırmızı acı biber
diş ağrısına karbonat ve kırmızı acı biber

6- Zerdeçal ve su ile karışım da diş ağrılarına iyi gelecek olan tariftir. Zerdeçal ve su macun haline getirilir ve zerdeçalın antiseptik etkisiyle ağrı diner.

diş ağrısına zerdeçal
diş ağrısına zerdeçal

7- Her tür şeye iyi gelen çörek otu diş ağrısına da çözümdür. Çörek otu çiğnemek diş ağrısına iyi gelebilir.

diş ağrısına çörekotu
diş ağrısına çörekotu

8- Buğday çimi suyu diş ve eti enfeksiyonlarını yok etmede birebirdir. Ağızda oluşan bakteriler ile savaşarak ağrının azalmasına destek olur.

diş ağrısına buğday çimi suyu
diş ağrısına buğday çimi suyu

9- Karabiberin, diş ağrısına önemli katkısı vardır. Anti bakteriyel olan özelliği ile kuvvetli doğal antibiyotiktir.

diş ağrısına karabiber
diş ağrısına karabiber

Diş Ağrısı İle Ekstra Oluşan Olumsuz Durumlar

Diş ağrısı ile meydana gelen apse, diş fırçalama esansında diş etinde kanama, diş ağrısıyla birlikte soğuğa karşı hassasiyet ve sızlama olur ise direkt olarak diş doktoruna başvurmak gerekir.

Diş Ağrısına Kişi Kendi Müdahale Etmeli Midir?

Diş ağrısına kişinin kendisi müdahale etmemelidir. Doktora gidilemeyecek bir durum halinde yukarıda belirtilen uygulamalar yapılabilir. Ancak yine de doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

Sizler için elimizden geldiği kadar geniş bir açıdan diş ağrısına ne iyi gelir konusunu incelemeye çalıştık. Yeni bilgilerle yeniden görüşmek üzere hoşçakalın.

diş ağrılarına ne iyi gelir, diş ağrıları nasıl geçer, diş ağrısı bitkisel olarak tedavi, diş ağrısı evde nasıl tedavi edilir, çocuklarda diş ağrısı, diş ağrısının belirtileri, diş neden gece ağırır Diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı için bitkisel çözümler, diş ağrısı için doğal çözümmler, diş ağrısı için bitkisel tedavi yöntemleri, diş ağrısı için doğal tedavi yöntemleri, Herkesin ortak dertlerinden biri haline gelmiş ve şiddetli ağrısı ile nam salmış olan diş ağrısının en büyük sebebi diş etinde oluşan iltihaplanmalar, aşınmaya uğramış diş mineleri, diş çürümesi gibi sorunlardan oluşmaktadır

diş ağrılarına ne iyi gelir, diş ağrısı nasıl geçer, çocuklarda diş ağrısı, diş ağrılarının belirtileri ve neden gece ağrır, diş ağrısı gece olunca acil doğal müdahale, diş ağrısı gece olunca acil bitkisel müdahale. Diş ağrısı kendi kendine geçer mi? Diş ağrısı bitkisel olarak nasıl tedavi edilir? Diş ağrısı doğal olarak nasıl tedavi edilir? Diş ağrısı evde nasıl tedavi edilir? Diş ağrısı doktora gitmeden nasıl geçer? Diş ağrısı dişçiye gitmeden geçer mi? Diş ağrısı için etkili doğal çözümler. Diş ağrısı için etkili bitkisel çözümler. Diş ağrısı için etkili pratik çözümler.