Altın Fiyatlarına Kuzey Kore Darbesi

0
19

Altın fiyatları son yılların en büyük kaoslarından birini daha yaşadı ve Kuzey Kore tokadı ile birlikte yukarı yönlü bir ivme ile 1 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Geçtiğimiz gün bilindiği gibi Kuzey Kore’nin Hidrojen Bombası denemesinin ardından son 1 yılın en yüksek seviyesi olan 1,339,64 dolar seviyesine çıkan Ons altın fiyatı tüm yatırımcıları şaşkına çevirdi. Bu hamle ile birlikte altına yatırım yapmış olan tüketiciler çok sevinirken piyasalarda ki tedirginliğin tırmanması ile birlikte aynı hareketlilik dolar fiyatlarını da etkiledi.

 

ALTIN FİYATLARI ŞU AN NE KADAR?

Ons altın fiyatı şu dakika itibari ile gerilemiş ve 1,334,40 $ seviyesine inmiş durumda. Tabi bu şekilde yaşanan düşüş ile birlikte ABD ile Kuzey Kore arasında çıkması muhtemel bir gerilim fiyatların yeniden tavan yapmasına sebep olur. Artık Türkiye’nin de Kuzey Kore ile bomba sonrası kurduğu irtibatlar bizlere piyasaların her an gerginleşebileceğini de gösteriyor.

 

 

ALTIN VE DOLAR FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Aslında yukarıda da belirttiğimiz gibi son dönemler de global düzeyde artan gerginlik ile birlikte tüm madenler de ve dolarda ki dengesizlik gittikçe tırmanıyor. ABD içerisinde ki çalkantıların da yavaş yavaş piyasaya sızması ile birlikte doların kısa vadelerle değer kazanması söz konusu olsa da uzun vade de kan kaybedeceğine neredeyse kesin gözü ile bakılıyor. FED tarafından basılan ABD dolarının son yıllarda ki iniş ve çıkışları ile birlikte Kuzey Kore girişimleri sonrası yatırımcıların daha altın fiyatları takibi yapması ve güvenli liman olarak bilinen altına yönelmesi krizi artırıyor.

Bu yönelme ise altın fiyatlarında bir takım gerilimler ile birlikte yükselişler yaşansa da gerilemelerin de çokça olacağını işaret ediyor.

 

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI ÇOK KONUŞULUYOR

Çeyrek altın fiyatı ise ülkemizde en çok yatırım yapılan meta olduğundan en çok sorulan ve tartışılan altın birimi halinde. Tabi ki Ons altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte diğer altın fiyatlarının da yükselmesi kaçınılmaz oluyor. Çeyrek altın fiyatı şu an itibari ile 241,42 TL ile satışa sunulmuş durumda.

 

CUMHURİYET ALTINI PİYASADA NE KADAR?

Cumhuriyet altını fiyatı ise aynı şekilde diğer altın birimleri birlikte geçen gün iyice yükselmiş olmasına rağmen şuan ki gerilemeden nasibini alarak 979,99 TL fiyatı ile satışa sunulmuş durumda. Yatırımcıların global düzeyde ki gidişatı göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here