Ali Koç and Fikret Orman

0
15

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ile Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanı Fikret Orman, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde ‘Sporun geleceği aydınlık mı?’ konulu bir panele katıldı.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, İstanbul Levent’te bulunan Wyndham Grand Otel’de bu sene üçüncü kez gerçekleşildi. ‘Gelecek’ temasıyla iki gün sürecek olan kongrede, farklı başlıklarda 26 panelde 23 eğitim programı yer alacak.

FİKRET ORMAN: “KULÜP YÖNETMEK, ŞİRKET YÖNETMEK DEĞİL”

Kulup Yönetmenin Yönetmek Kadar Bir Şirketi kolay olmadığını, İnsanların Sürekli Bir Başarı beklediğini belirten Fikret Orman, “Kulüpler Birliği’nde uzun bir Toplantı yaptık. Onlar Kamuoyu ICIN COK Fazla ile paylaştığım anlatmayacağım. Ali Koç Başkanın da Bir katılmasıyla ivme kazandık. Uzun doğum günün Süreçleri vardır Toplantı Oldu bugün. Şimdi bu yapmış esasında iş oldugumuz rasyonel Bir Değil IS. Bir Finansman gözüyle baktığımız zaman Orada tedbirler Alacağımız Baska. Burası bambaşka. Burası Bizim sevgi verdiğimiz kulüplerimize Destek vermek. Bu KULuPLER Bizim olsa 5 Bir senelik Yapılabilir planning. Ancak bu böyle Olmuyor . Burada taraftar var. İnsanların Sürekli Başarı Bir Yer bekledigi. Bir Bir Başarı Elde edilebilmesi ADINA Seyler yapmak durumdasınız. Fútbol kulübünü Yönetmek, bir değil gibi Şirket Yönetmek “Şeklinde konuştu.

“TÜRK FUTBOLU KÜÇÜLEREK BU BÜTÇELERİ AŞAR”

Türk futbolunun İÇERİSİNDE bulundugu borcun ancak küçülerek aşılabileceğini aktaran Orman, “Ben, Beşiktaş’a ilk Baskan olduğumda cirosu 78 milyon Euro civarındaydı. 48 Bir milyonluk gelirimiz Vardi BUNUN 37 bankalara milyonu teminattı. BOYLE olunca 5 milyon kalıyordu boyutu. Türk Futbolu ancak küçülerek veya Bütçeleri bu böyle durumlar için durum buralara geldi.

ALİ KOÇ: “4 BÜYÜK KULÜBÜN TOPLAM GELİRİ 1.6 MİLYAR TL”

Fenerbahçe’nin Kendi yarattığı yatırımlarla kendini döndürebilecek Bir, Kulüp oldugunu ancak Zarar borçların kulübü bugüne getirdiğini belirten Ali Koç, bkz “Harcamaların Yüzde 80’i kuruyla Döviz. Fenerbahçe Kulübü’nün yarattığı Yatırımları Kendi Kendi Karşılaması Gerekir bkz bunu da başarabilecek potansiyelde. Onun yürüyüşleri seven Zarar Zarar Borc. Hal böyle olunca bu Sustainable degil. Bizim şu anda konuştuğumuz Borc kurumlarına finans Olan Borc. 2017-2018 zararı milyar 3,1 TL 4 Büyük Kulübün Toplam borcu. 2017/2018 sezonunda 4, Kulüp 900 milyon TL Ödeme yapıyor Büyük. Hepimizin geliri verir milyar 1.6 TL. Bu bu hale bakınca Sustainable degil. kısacası Fenerbahçe Kendi Kendi ürettigi ekonomiyi olmasa Borc kendini çevirebilir. Zarar edip Borc alıyoruz. Günü kurtarmak Sampiyon olmak için bu da borcu Olmayınca istiyoruz borçla kapatıyoruz “ifadelerini kullandı.

“SEKTÖRÜN BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞMESİ GEREKİYOR”

Tum sektörün Bastan Aşağı degişmesi gerektiğini aktaran Koç, “Aslinda Bastan Aşağı yapı degismeli. Antrenör, medya, hakemler Yani Tüm sektörün Bastan Aşağı degişmesi Gerekir. Devletin icinde Olduğu Bastan Aşağı Bir yapilanma Gerekir Olması. Borc yapilandirma, ONLAR Kısa dönemli hamleler. BASTAN Aşağı yönetenlerin degişmesi Gerekir. Gerekirse 5 yıl Avrupa’da yer almayacağız. Bugün bu Noktaya Tamamen gelmemiz sorumsuzca yönetimdir. Burada SPK TFF hoşgörülü davranmış. sahiplik olmadigi icinde irrasyonel anlayışla devam Edilmiş bakınız bu üste Üst buralara Konarak geldi. BUNUN İçin çok radikal kararlar alınmalı Devletin arasında icinde Olduğu. futbolcu Işın Büyük Bir kısmı. Anadolu kulüplerinde cogu TL aliyor 4 kulüpte Büyük yerli Döviz aliyor Yabancı Oyuncular Hala bakın sever. Aldığımız oyuncular Yaşlı. Burada 2 aliyor milyon. Yaşa baktigimizda içinde Yaşlı biriyiz liglerden. Altyapımızdan oyuncu Cik artamıyoruz. Biz Bastan Aşağı kaybediyoruz “Şeklinde konuştu.

“AVRUPA KUPALARINA SÜREKLİ KATILSAK DA 2’NCİ TURU GÖREMİYORUZ”

Avrupa’da Kalici Başarı sağlanabilmesi için öncelikle reporting modellerin yeniden ve düzenlenmesi gerektiğini belirten Başkan Ali Koç, “for değişken Şampiyonlar Ligi’nde iyi Avrupa Ligi’nde 1’e 7 veriliyor. Gecen seneki Beşiktaş’ın başarısını meblağ ıyı bır yakarsa Galatasaray alacaktır sever. Her ne kadar Sürekli gideriz diye düşünsek Ikinci hicbir Ture zaman çıkılamıyor. demem veya ki bu alanlarda Kalici olmak için reporting Modellerimiz yeniden yapılanmalı. Altyapı veya Fazla daha yerli oyuncu oynatan kulüplere Yayın gelirinin daha Fazlasi verilmeli veya 30 yaş üstü oyuncu gelmeyecek gibi birçok planım var “dedi.

FİKRET ORMAN: “GENÇ OYUNCUYA YATIRIM GÜNÜ KURTARMAK İÇİN YAPILIYOR”

Fikret Orman beligbli Kaynak Bir günü olmadigi Sürece Başarı sadece sadece kurtarmak oldugunu bir Göre oyuncu transferi edildigini ifade ederek, bkz “Kulüpler Birliği yasası sadece sadece Yeterli Değil karar. Ali Başkanın Söylediği Avrupa’ya gidememek radikalliğin ciddiyetini Gösterir. Ortada taraftarın İstediği Bir Başarı var. Başarı gelmeyince arasında taraftar kendini çekiyor. bir kaynağınız Yoksa Için Başarı belli oyuncular kriterde alıyorsunuz. Genç oyuncuya Yatırım günü kurtarmak Için yapılmıyor. Göreve geldiğimde olarak kötü bizdik DURUMDA. Şimdi daha iyiyiz Başarı taraftar gelmeyince memnun Değil. Kuralları sever, net olarak konulmuş bir yapilanma Sürecine gidilmesi Gerekiyor. Beşiktaş Olarak 3’üncü Sampiyon Sene istiyoruz olmak. performanslar başarılı daha istiyorlar. BUNUN icinde daha iyi oyuncular almak zorundasınız. Biz bir sene Mactan Gecen kaybettik. daha iyisini alabilmek için ait Şampiyonlar Ligi’nde, zara harcıyorsunuz için r ettiğiniz zaman oyuncuya diyemiyorsunuz kolay kolay “açıklamalarında bulundu, git’e.

ALİ KOÇ: “AVRUPA’DA İNSAN SERMAYESİ ÇOK GELİŞMİŞ”

Avrupa kulüplerinin Birden Fazla Bir ilgilenmediğini branşla bkz beligbli Sahipleri oldugunu belirten Ali Koç, “Avrupa’da cogu, Kulüp Dışında Baska ilgilenmiyor branşla futbol, ​​sahipleri var, Kendilerini globalleştirmişler, Eklendi müthiş bir İnsan Kaynakları çalışması, Eklendi çok iyi oyuncularını parlatıyorlar bakınız dört Bir Yandan ulaşıyorlar taraftarlara. 3 Yerel büyükler Ulusal değiller sever. Avrupa’da soylemem içinde Gereken insan Insurance çok Gelişmiş vardır. 10 yıl icinde öyle bir DÖNÜŞÜM olacak ki avrupa’nın Büyük KULuPLER pazarın Yüzde 95’ine bakim olacaklardır “Şeklinde konuştu.

“REKABETÇİ BİR ÜLKE OLUŞTURMAK UEFA’YA YARAR SAĞLAR”

Türkiye’nin Competitive Bir Ülke olmasının UEFA’ya “, Kulüpler Birliği Olarak Ürünün, Malin, ligin ne denirse densin sahibi UNON olmalı. Federasyondan Yöneticiler bilen, Hocalar, futbolcular olmalı insanlar 3 Büyük kulüpten olmamalı. Burada İletişimi iyi yarar sağlayacağını aktaran Koç verir. Sonrasında ne oluyor? 3-4 kisi yuku götürmeye çalışıyor. Diğerleri toplantıdan Toplantıya geliyor. BOYLE olunca da Bir şey edilemiyor Elde. Mayıs ayinda federasyon Seçimleri var. Biz Fenerbahçe Eklendi çok iyi Olarak Futbolu yönetecek Vizyon Sahibi adayların UEFA oluşturmamızın next to olacağız. Competitive Bir Türkiye ‘ ve Yarari OLACAKTIR verir. Türkiye Olarak günü kurtarmaktan vazgeçmeliyiz. BOYLE devam edersek hicbir yol edemeyiz Kat. Almanya’dan Cikan oyunculara Bakin Sürekli İhraç ediyorlar. ONLAR yapabiliyorlarsa yapamıyoruz biz neden? tekerleği yeniden ICAT Etmeye gerek yok. onlarin yaptıgını kendimize göre oturtsak Başarı çiziyor. Türkiye ekonomisiyle Competitive Ülke ancak iyi Ülkeler anlamında spor da iyiler “ifadelerini kullandı.

FİKRET ORMAN: “İYİ BİR FİNANS OLUŞTURULUYOR AMA MAÇ KAZANAMAYINCA ‘PARALAR NEREDE’ OLUYOR”

Fikret Orman, “Bir Tedavi Sorumluluğu etmemiz bkz hastalığı Kabil’e Için olabilmek Lazım. Bunu Kabil Ediyor Herkes. Teşhiste ortada artık Tedavi Sürecine girilmesi Gerekiyor. İngiltere’de 3 oyuncu hepsi var Almanya Kökenli sever. Cenk Tosun, Mesut Özil bkz İlkay Gündoğan. Artik Bunları konuşmak Yerine faaliyete Gerekiyor geçmemiz. Beşiktaş’ı Çağlayan Adliyesi’nde 450 Mahkemenin elinden aldım. İyi bir finans oluşturuluyor Maç kazanamayınca çok sever ‘Paralar nerede’ oluyor. Devlette Maliye bakınız Spor Bakanlığı Olarak Bir Formul çalışıyor üretmeye. Yabancı kuralıyla Ilgili Olarak 14 yabancı alınması gerekmiyor . 9 yabancı da da oynatabilirsiniz 4 oyuncu. Bu zihniyetin degişmesi Gerekiyor. Halkin zihniyetinin Gerekiyor degişmesi. Pepe 34 geldi Yasina. Ben UNON Yerine Fatih’i oynattığım zaman halk da mutlu Olmuyor “dedi verir.

ALİ KOÇ: “HAYALİM TO TAKIM VE ALTYAPİ OYUNCULARININ BİR ARADA ÇALIŞMASI”

Hayalinin Bir “, bir Kültür soluduğu ortam olusturmak oldugunu vurgulayan Ali Koç bkz Çalıştığı Bir Arada oyuncularının 10 senede 8 DEFA yabancı kuralı değişti, altyapı bkz takım. Bu hangi mantığa Göre değişti? Bir sezonda 2 degistigi DEFA oldu. Neden? Zihniyet degistigi zaman bu da Yerine oturacaktır. Bu kararlar bütün, paydaşların Bir araya gelip oturarak Almasi Gereken kararlardır. Bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var. karamsar konuşuyorum belki sever doğru yönetimle tünelin Sonunda ışık var. Benim hayalim birçok Tesisler olsun. Cardio Ortamda altyapı görür takım oyuncuları Bir arada çalışıp Cardio kulturu solusun . bunlar Olmayacak Seyler Değil oturup baktigimizda şu Bunları yapabilecek bir anda Ülke değiliz. Hırvatistan, İsviçre’deyiz İzlanda seven bunlar bizleri çok Rahat yenebilen oldular Ülkeler. Torpille oyuncu kazandırıp yükseltilirse hicbir şey olmaz “ifadelerini kullandı.

FİKRET ORMAN: “ALTYAPI KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL”

Fikret Orman, Türkiye’de altyapıyı kimsenin önemsemediğini belirterek, “Genk’in İngiltere’ye sattığı oyunculara inanamazsınız Baktığınızda. Biz altyapıya Yatırım yapalım diyoruz. Kimsenin umurunda değil ki. Herkes ne oldu İbrahimoviç, mıyız alacak derdinde. Yoldan Gecen bunu soruyor. BOYLE Geleceğe Yatırım olmazsa olmazsa olmaz bir şekilde hareket etme başlaması gerekir “şeklinde konuştu.

ALİ KOÇ: “HATA YAPAN ÇOK KONUŞUR”

Derbiden yaptıkları Sonra savunmaya da değinen Ali Koç şöyle konuştu: “derbiden Sonra hakkımızı Korumak Için videolu Açıklama yaptık Alanya maçında Genel Başkanımız tekrar Bir Açıklama Yapti Zaten hata yapan çok konuşur Bizim Yaptığımız tek Açıklama tokat kravat oyuncunun cezalandırılması Biz savunmamızdan Cikan sonuca …. Göre cezamızı ödeyeceğiz. Spora zarar veren hangi olursa sporcu olsun cezasını alacaktır. göreceksiniz. beklenti artık değişkenin Uyguladığımız zaman sizler. söylemediğin zaman sen bir şey tribünün hakkını korumuyorsun. Zamani onu gittiğimde bana sorulan soru seçim ‘federasyona Karşı Bizim haklarımızı koruyacaksın nasıl?’ Haklı olabilirler Çok zorlandığım soru budur Kim masaya yumruyla vuruyorsa dediği olsun diye Bu zihniyette başarı olmaz. “

BUGÜN NELER OLDU